Oświetlenie schodów – o czym warto pamiętać?

Oświetlenie schodów to jeden z najważniejszych punktów w aranżacji wnętrz. Pełni funkcję nie tylko dekoracyjna, ale również praktyczną. Przede wszystkim ma na celu zapewnić domownikom bezpieczeństwo, gdyż na ciemnych schodach nietrudno niestety o upadek, który może mieć niefortunny finał.

Na jakie oświetlenie schodów się zdecydować?

Współczesny rynek oferuje ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór oświetlenia schodów. O jego montażu należy pomyśleć już na etapie projektowania domu. Wymienić można przynajmniej parę rodzajów oświetlenia schodów. Wcale nie musi być to żyrandol, chociaż i jemu trudno odmówić pewnych zalet. Daje rozproszone światło i prezentuje się niezwykle szykownie – pasuje zwłaszcza do wnętrz w stylu glamour. Dużą popularnością cieszą się kinkiety – najlepsze efekty dają wtedy, gdy jest ich zastosowanych co najmniej kilka i są one rozmieszczone w równych odstępach. Wielu zwolenników mają również oprawy schodowe mające różne kształty i montowane nisko. Na brak zainteresowania nie narzeka też halogeny oraz LED-y schodowe z czujnikiem ruchu – charakteryzują się one dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia, tyczy się to zwłaszcza modeli LED-owych.

Oświetlenie schodów – dobry plan to podstawa!

Jak podkreślają eksperci ze sklepu Centrum Światła, przy planowaniu oświetlenia schodów trzeba się zastanowić nad paroma ważnymi kwestiami. Niemałe znaczenie w omawianym kontekście ma sposób korzystania z oświetlenia – każdy ma w tym obszarze swoje własne preferencje. Oczywiście oświetlenie musi pasować do stylu, w jakim jest utrzymany dom. Należy ponadto mieć na względzie natężenie oraz temperaturę barwową światła. Od jego natężenia zależy przede wszystkim widoczność poszczególnych stopni. Co się zaś tyczy temperatury barwowej, to powinna być ona ciepła – najlepiej, jeżeli wynosi 3300-3500 K. Zaletą ciepłego światła jest to, że wprowadza do pomieszczeń przytulną atmosferę, a poza tym nie oślepia. Można też zdecydować się na oświetlenie o barwie neutralnej – czyli ok. 4000-4500 K.