Na funkcjonalność każdego mebla największy wpływ ma jego ogólna budowa. Konstrukcja decyduje o praktyczności i użyteczności poszczególnych elementów, dlatego za każdym razem – będąc na zakupach i wybierając elementy dla domu bądź mieszkania – trzeba się jej przyjrzeć i wyznaczyć samodzielnie jej główne zalety oraz oczywiście wady. W zależności od typu budowy stolik kawowy może być albo zwykłym blatem, albo wielofunkcyjnym elementem. A lepiej, by przyjął tę drugą postać.

Praktyczny stolik powinien być wyposażony w różne dodatkowe elementy. Tuż pod jego blatem roboczym występuje sporo wolnej przestrzeni, wypadałoby jakoś wykorzystać. Niektórzy producenci właśnie to umożliwiają. Tworzą stoliki, pod których głównymi powierzchniami występują dodatkowe blaty bądź półki czy nawet szuflady. Zazwyczaj domownicy przechowują tam gazety czy książki albo np. piloty do telewizora bądź płyty z filmami i muzyką. Zamykane szuflady są praktyczniejsze od blatów, ale jednak to blaty w stolikach występują znacznie częściej. Dlaczego? Bo po prostu lepiej wyglądają. A prezencja stolika ma przecież olbrzymie znaczenie. Dobrze wykończone i delikatnie udekorowane łyżeczki do kawy będą efektownym uzupełnieniem niejednego stolika kawowego.

Ciekawymi produktami są też „mobilne” stoliki. To meble lekkie i łatwe w transporcie, które domownicy zawsze mogą spokojnie podnieść i przesunąć, by np. zrobić więcej miejsca przy stole, gdy przyjdą goście. Takie stoliki, w zależności od tego, gdzie się znajdą, mogą odegrać zróżnicowane role. Nie zawsze są wyłącznie pomocniczymi miejscami do przechowywania rzeczy. Czasami – zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach i kawalerkach – służą nawet do pracy bądź nauki, bo zapewniają domownikom dostęp do kolejnego blatu.

Bardzo fajnym rozwiązaniem dla tych najmniejszych lokali będą również całe komplety stolików, na które składają się meble o odmiennych wysokościach i długościach. Gdy nie są użytkowane, można je złożyć, wsuwając blaty pod siebie. Nie zajmują dużo miejsca, a mimo tego potrafią zaoferować sporo roboczej przestrzeni.