Audyt i ekspertyza przed remontem poddasza

Warto wiedzieć, że apogeum adaptacji poddaszy przypadło na koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Na modernizację oczekują już domy zbudowane 20 lat temu.

Każdy dom jest inny i jest odrębnym przypadkiem do rozpatrzenia. Musimy wiedzieć, że nie ma jednej recepty na termorenowację, z której wszyscy zdołaliby skorzystać. Obecnie większość inwestorów orientuje się, że budynek generujący zbyt duże koszty należy docieplić. Ale na tym jednak ich wiedza najczęściej się kończy. Pozytywną informacją jednak jest ta, że obecnie w Polsce działa już liczne grono specjalistów od przeprowadzania tak zwanych audytów energetycznych.

Na czym polega taki audyt?

Należy wiedzieć, że audyt to badanie domu, które ma wykazać, skąd biorą się straty ciepła, dlaczego płacimy tak dużo za ogrzewanie i jak temu najkorzystniej przeciwdziałać i ostatecznie zaradzić. Taki audytor stwierdzi między innymi, czy trzeba wymienić okna połaciowe, i zasugeruje, jakimi je powinniśmy zastąpić. Zdecyduje też, czy konieczne jest ocieplenie dachu, a jeśli tak, ustali rodzaj i najwłaściwszą grubość termoizolacji.

Na koniec zaprezentuje też wyliczenie, w którym zawarte będą przewidywane koszty remontu i oszczędności., jakie on może przynieść. W kończącej audyt dokumentacji znajdzie się ponadto informacja o sugerowanym czasie, po którym można będzie uznać, że poniesione nakłady się nam zwrócą.

Pamiętajmy też, że jeżeli dom jest stary i posiada starą więźbę dachową, przed remontem warto byłoby poprosić konstruktora lub doświadczonego inżyniera budowlanego o ocenę jego stanu technicznego i kilka praktycznych porad odnośnie planowanych metod ocieplenia i wykończenia poddasza.

1 thought on “Audyt i ekspertyza przed remontem poddasza

  1. Dobra termoizolacja to podstawa, na poddaszu w lecie potrafi być zbyt gorąco i zimą zbyt zimno.

Comments are closed.