Jeśli weźmiemy kartkę papieru i spróbujemy zrobić listę, będzie ona miała wiele pozycji. Nie trzeba przecież ograniczać się tylko do popularnych materiałów, z których można wykonać blat do kuchennych mebli.

Od czegoś trzeba zacząć. Najpopularniejszym materiałem są gotowe blaty kuchenne. Toteż firmy meblarskie bardzo często stosują ten materiał. Są to blaty wykonane z laminowanej płyty wiórowej. Produkuje się je w formie wstęgi z płyty wiórowej o odpowiedniej grubości, poddane specjalnej obróbce poprzez formowanie obrzeży. Jedna strona, dłuższy bok płyty jest zaokrąglony. Jeśli meble tworzą wyspę lub niepodparty ścianą ciąg szafek, blat powinien mieć obrobione obie krawędzie boczne. Mocno sprasowana płyta wiórowa pokryta na zewnątrz jest laminatem odpornym na wilgoć i zarysowania.

Kolejnym materiałem jest szkło. Można zamówić blaty z hartowanego szkła do ciętego na miarę.

Kolejnym surowcem jest kamień. Efektowne blaty wykonuje się z granitu. Bloki skalne cięte są na plastry odpowiedniej grubości, a następnie formowane zgodnie z wymiarami szafek kuchennych. Blaty kamienny występują też w wersji klejonej. Są wtedy o wiele lżejsze, a efekt wizualny pozostaje ten sam.