Czym charakteryzuje się styl śródziemnomorski?

Jeśli jest coś, co przypomina nam słowo Morze Śródziemne, to jest to ciepło. Morze, fale, klify, piękne wybrzeża, plaże. W ogólnym rozrachunku przypomina nam o wakacjach, dobrej pogodzie i błękicie morza i żółci piasku.

I faktem jest, że każdy trend architektoniczny i dekoracyjny ma swoją esencję, którą jesteśmy w stanie mniej lub bardziej łatwo zidentyfikować, choć wiele z nich ma wspólne cechy i szczegóły. W architekturze skandynawskiej, na przykład, buduje się solidne konstrukcje z ciemnego drewna i ich spadziste dachy, aby wytrzymać niesprzyjającą pogodę, taką jak burze śnieżne. Z karaibskiej architektury charakteryzuje się jej barwności i balkonach, z których można podziwiać bryzę i słońce…

Krótko mówiąc, każdy styl ma swoje własne cechy i specyfikę, chociaż istnieją między nimi mieszanki i elementy wspólne. W tym poście skupimy się na architekturze śródziemnomorskiej i jej mocnych stronach, abyś mógł dowiedzieć się więcej o tym trendzie. O największych dziełach architektonicznych stylu śródziemnomorskiego przeczytasz w http://www.topcity.pl

Charakterystyczne cechy

Opiszemy teraz kilka głównych cech tego stylu.

Światło: bezpośrednie poszukiwanie promieni słonecznych

Tendencja do maksymalnego wykorzystania słońca i jego promieni widoczna jest w budowie dużych lub licznych okien i drzwi, dzięki czemu do wnętrza wpada jak najwięcej naturalnego światła. Ponadto na tarasach lub gankach często montuje się przezroczyste drzwi, które ułatwiają przepływ światła.

Zastosowanie materiałów kamiennych

Dzięki temu, że na terenach nadmorskich znajdują się kamieniołomy, z których można wydobyć różne rodzaje kamieni naturalnych, są one często wykorzystywane jako element konstrukcyjny w tym stylu. Związki wapna i gliny są również szeroko stosowane ze względu na ich obfitość, co nadaje ciepłą barwę okładzinom wewnętrznym i zewnętrznym. Wyróżnia się ich zastosowanie na tarasach, ponieważ są to również materiały, które dobrze znoszą upały i prawie nie zmieniają swojej temperatury, utrzymując chłód na podłogach i ścianach.

Śródziemnomorskie podłogi i sufity

W przypadku podłóg, jak już wspomnieliśmy, tradycyjnie stosuje się rodzime materiały, takie jak kamień naturalny lub płytki terakotowe, aby dodać ten naturalny i świeży styl. Niekiedy stosuje się również jasne drewniane podłogi, które dodatkowo podkreślają jasność wnętrz. Jeśli chodzi o sufity, są one zazwyczaj utrzymywane w bieli, zgodnie z resztą domu, ale szczegóły, takie jak tekstury lub wspierające belki z solidnego, ciemnego drewna są dodawane, aby utrzymać kontrast i podkreślić biel i światło jeszcze bardziej.

Drewno jako detal dekoracyjny

W stylu śródziemnomorskim dominuje horyzontalność i proste linie, co znajduje odzwierciedlenie w elewacjach i wyposażeniu wnętrz. Te same meble często wykonane są z drewna, co kontrastuje z ciepłem ścian i podłóg. Widzimy go w drzwiach, ramach okiennych i okiennicach, ale także w kuchniach i łazienkach z blatami czy fotelami wykonanymi z drewna – lekko ciemnego i prawie zawsze litego.