Wełna

Wełna jest królową włókien zwierzęcych i z tego powodu jest używana od czasów starożytnych we wszystkich kulturach, a dywany wełniane są najlepiej sprzedającymi się dywanami wszechczasów. Ten wysoko ceniony materiał zapewnia komfort, miękkość i przyjemność w dotyku i jest używany do produkcji dywanów orientalnych, klasycznych i nowoczesnych, prawie zawsze z motywami lub barwionych w jednym kolorze, ponieważ tkanina dobrze wchłania barwniki, a także oferuje doskonałą trwałość.  Do najbardziej ekskluzywnych (i zarazem najdroższych) odmian należy wełna nowozelandzka, która jest najbielszą i najczystszą wełną na świecie.

Bawełna

Bawełna sprawia, że dywany są lekkie, łatwe do czyszczenia i występują w szerokiej gamie splotów i kolorów. Choć trzeba przyznać, że zużywają się one szybciej niż na przykład dywany wełniane.

Jedwab

Jak doradza portal http://www.arrange.pl, całkowicie jedwabny dywan będzie bardzo przyciągał wzrok, a błyszczące wykończenie będzie absolutnie spektakularne i bardzo przyjemne w dotyku.

Włókna roślinne

Juta, sizal, kokos, trawa esparto, konopie, bambus… Włókna roślinne trafiły do dywanów, oferując naturalny i autentyczny akcent w dekoracji i są coraz częściej używane. Często są one również wykonane w sposób zrównoważony dla środowiska.

Jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację, to wystarczy odkurzanie (najlepiej z obu stron) i nieużywanie środków ściernych. Należy również uważać na wodę i płyny, które są wrogami włókien roślinnych.

Tworzywa sztuczne z recyklingu

Jeśli zależy Ci na zrównoważonym rozwoju, powinieneś wiedzieć, że coraz więcej firm oferuje dywany syntetyczne wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach i na zewnątrz. Są to modele wodoodporne, które opierają się wilgoci i nie blakną na słońcu. Dodatkowo niektóre z nich mogą być odwracalne, dzięki czemu mamy dwie różne dekoracje w cenie jednej.

Winyl

Dywany winylowe są wykonane głównie z PVC, tworzywa sztucznego, które jest mniej zależne od ropy naftowej, i są idealne do dekoracji każdego pomieszczenia w domu, w tym kuchni, łazienek i na zewnątrz, ponieważ są łatwe do czyszczenia i konserwacji oraz mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Są to lekkie elementy, które oprócz tego, że są dobrymi izolatorami termicznymi, nadają się nawet do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym, przepuszczając ciepło z tego typu ogrzewania. Co więcej, ich ceny są niskie.