Dachy prefabykowane z drewna – wszystko co warto o nich wiedzieć

W ostatnich latach prefabrykowane dachy z drewna cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ pod wieloma względami przewyższają klasyczne konstrukcje. Jak powstają dachy prefabrykowane i dlaczego warto je stosować

Czym są prefabrykowane dachy drewniane?

Drewniane dachy prefabrykowane to bardzo dobra alternatywa dla klasycznej formy więźby dachowej. Takie dachy są solidne i wytrzymałe, nic więc dziwnego w tym, że stosowane są coraz częściej.

Prefabrykowaną więźbę dachową można podzielić na:

  • tradycyjne konstrukcje ciesielskie,
  • systemy scalane za pomocą łączników mechanicznych (rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim przy dwu- lub wielospadowym dachu, pozbawionym wykuszy i lukarn, często stosowane są przy garażach i domach parterowych).

Dlaczego warto korzystać z prefabrykowanej więźby dachowej?

Stosowanie prefabrykowanej więźby dachowej ma wiele zalet. Do tych najważniejszych można zaliczyć solidną i trwałą konstrukcję oraz krótki czas jej powstawania. Obecnie wszystkie elementy produkowane są przy zastosowaniu nowoczesnych technologii i doskonałych urządzeń, co pozwala na uzyskanie precyzyjnych wymiarów wszystkich elementów, spełniających wymogi konkretnego projektu.

Kiedy należy podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego typu więźby? W przypadku tej prefabrykowanej decyzję najlepiej podjąć jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. To ważne, gdyż przy składaniu całej dokumentacji, w projekcie musi zostać zawarty plan więźby dachowej. Dopuszczalna jest również zmiana w planach, już po rozpoczęciu budowy możliwa jest zamiana klasycznej więźby na te prefabrykowaną. Tu należ jednak pamiętać o tym, że musi być to potwierdzone stosownym wpisem w dokumentacji.

Solidna konstrukcja i szybkość montażu to jednak niejedyne atuty prefabrykowanych dachów. Należy również podkreślić, że jest to rozwiązanie sprzyjające środowisku. Przy prefabrykatach zużywa się 20-40% mniej drewna niż przy tradycyjnych więźbach dachowych.

Prefabrykowane elementy dają możliwość stworzenia dachów nawet o nietypowych i skomplikowanych kształtach, nawet takich, których nie można uzyskać przy zastosowaniu klasycznych rozwiązań.

Przygotowanie drewnianego dachu prefabrykowanego

Pierwszym krokiem do nabycia więźby prefabrykowanej jest znalezienie producenta, który wykona ją zgodnie z wytycznymi klienta. Aby mógł zrealizować powierzone mu zadanie, odpowiednio wcześnie musi zostać mu dostarczona niezbędna dokumentacja (rzut i przekrój dachu, rzut ostatniej kondygnacji, przekroje budynku, informacja o lokalizacji domu), na podstawie której przyrządzony zostanie najlepiej dopasowany projekt więźby.