Wentylacja to nieskomplikowany proces, dzięki któremu nieświeże, wilgotne powietrze z pomieszczenia zastępowane jest świeżym z zewnątrz. W przeszłości był to proces naturalny ze względu na słabo izolowane domy i nieszczelną stolarkę okienną. Dzisiaj stosuje się nowoczesne, odpowiadające współczesnym potrzebom rozwiązania takie jak rekuperacja. Czym jest rekuperator? Przedstawiamy fakty i obalamy mity na temat wentylacji mechanicznej!

Szczelne drzwi i okna oraz nowoczesna, bardzo skuteczna termoizolacja budynków sprawiają, że konieczne staje się stosowanie specjalnego rodzaju wentylacji. Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna pozwala nie tylko na bezustanną wymianę zużytego powietrza na świeże, ale także… odzyskiwanie z niego ciepła i jego ponowne wykorzystanie! Umożliwia także filtrowanie powietrza z większych cząsteczek kurzu, zanieczyszczeń i pyłków.

Rekuperacja – fakty

By wentylacja mechaniczna mogła działać nie ma konieczności otwierania okien. Przy rekuperacji świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz. Wentylacja mechaniczna likwiduje więc m.in. problem przeciągów, a także wyziębiania domu.

Świeże i chłodne z zewnątrz ogrzewane jest ciepłem powietrza wywiewanego. W rekuperacji jest także dodatkowo filtrowane dzięki czemu kurz, pyłki, zanieczyszczenia i ewentualnie owady nie trafiają do środka. Stopień filtrowania uzależniony jest od zastosowania odpowiedniego filtra i naszych potrzeb. Jeśli szczególnie zależy nam na czystym powietrzu w domu dzięki rekuperacji możemy zatrzymać niemal cały pył smogowy przed dostaniem się do domu. Zaletą rekuperacji jest również to, że latem możemy cieszyć się świeżym powietrzem podczas snu bez obaw o to, że do domu dostaną się komary.

Wentylacja mechaniczna może działać w każdym budynku. Najczęściej stosowana jest w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym, ponieważ wentylacja tradycyjna oparta na grawitacji w takim przypadku zwyczajnie nie działa. Uniemożliwiają ją szczelne okna, drzwi i ściany. Jeśli chcemy zainstalować rekuperację w starszym budownictwie należy je do tego odpowiednio przygotować m.in. likwidując kratki wentylacyjne czy właściwie izolując ściany.

Rekuperator w domu przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Energia elektryczna, którą jest zasilany nie powoduje znacznego wzrostu kosztów utrzymania domu, a zużycie energii elektrycznej jest pomijalnie małe w porównaniu z oszczędnością energii grzewczej. Wentylacja mechaniczna oznacza bowiem odzysk niemal całego ciepła z wywiewanego powietrza, a oszczędności kosztów ogrzewania mogą sięgać nawet 40%.

Co więcej, na zakup i montaż rekuperatora można uzyskać dofinansowanie.

Rekuperacja – mity

Powtarzanym mitem bywa to, że w domu można mieć jednocześnie oba rodzaje wentylacji – tradycyjną i grawitacyjną. To nieprawda, ponieważ wówczas żadna z nich nie jest w stanie prawidłowo pracować, ponieważ potrzebują one zupełnie innych warunków. Jak wspomnieliśmy wyżej, wentylacja z rekuperacją wymaga szczelnych pomieszczeń, a przed jej uruchomieniem niezbędna jest wymiana okien na szczelne (jeśli takie nie są), ocieplenie ścian i poddasza oraz zlikwidowanie kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Prawdą nie jest także to, że rekuperację można zainstalować bez projektu. Jest on niezbędny do prawidłowego i skutecznego działania wentylacji. Musi być ona dostosowana do konkretnego budynku, wielkości i rozkładu pomieszczeń oraz liczby domowników. Warto zaufać w tej kwestii profesjonalistom. Wysokiej jakości rekuperatory, z wysoką sprawnością odzysku ciepła i niskoenergetycznymi wentylatorami dostępne są na defro.pl/rekuperatory.