Markizy balkonowe – co warto o nich wiedzieć?

markiza

Należy wiedzieć, że standardowe markizy służą do zacieniania balkonów i tarasów. Na stalowej lub aluminiowej konstrukcji rozpięty jest zaimpregnowany, z reguły zakończony falbanką materiał, który zatrzymuje promieniowanie słoneczne. W nowoczesnych markizach umieszcza się czujniki pogodowe. Kiedy zaświeci słońce, rozwijają się samoczynnie, a kiedy pojawia się silny wiatr – zwijają. Materiał chowa się w kasety o niewielkiej wysokości, dzięki czemu po złożeniu markiza jest niemal niewidoczna.

Wielkość standardowej markizy określa się za pomocą szerokości (odległości mierzonej po ścianie budynku) oraz wysięgu (odległości końca markizy od ściany budynku, przy kącie nachylenia 40 stopni). Wysięg standardowej markizy nigdy nie jest większy niż jej szerokość. Ze względów konstrukcyjnych szerokość ta musi być o 0,5 metra większa od wysięgu. Uzyskanie wysięgu większego niż szerokość wymaga zastosowania specjalnego i znacznie droższego rozwiązania, polegającego na obniżeniu jednego ramienia względem drugiego.

Więcej fachowych porad na temat dekorowania domu można zasięgnąć pod linkiem www.platine.pl.

Markizy standardowe osiągają szerokość do 7 metrów i wysięg do 4 metrów. Wykonanie większej markizy jest możliwe, ale wymaga to użycia mocniejszych materiałów oraz zastosowania specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Warto też wiedzieć o tym, że markizy mogą być sterowane ręcznie za pomocą korby lub elektrycznie – silnikiem włączanym przyciskiem za pomocą pilota. Sterowanie elektryczne znacznie podnosi komfort obsługi. Niezależnie jednak od tego, czy będzie to tańszy silnik na wyłącznik, czy droższy, obsługiwany pilotem, warto wybrać taki, który możemy też awaryjnie zwijać za pomocą korby.