Dlaczego warto używać worków kompostowalnych?

Bioodpady według prawa powinny być oddzielane od reszty śmieci. W warunkach domowych takie odpady mogą przysporzyć trochę problemów zwłaszcza jeżeli chodzi o ich przechowywanie. Tradycyjne plastikowe worki bardzo słabo zdają w tym egzamin, dlatego niezbędne są odpowiednie worki biodegradowalne lub kompostowalne worki, które rozłożą się razem ze śmieciami bez naszego dodatkowego wkładu. Dlaczego warto korzystać z takiego rozwiązania?

Śmieciowe prawo w nowej wersji

W roku 2020 Polska poczyniła dość duży krok w kierunku ekologicznego podejścia do życia, a rząd wdrożył obowiązek selektywnej zbiórki odpadów organicznych. Chodzi tutaj również o odpowiednie sortowanie śmieci. Na terenie naszego kraju stworzono system, w którym odpady dzielimy na 4 kategorie:

  • papier,
  • szkło,
  • metale i tworzywa sztuczne,
  • bio.

O ile w pierwszych 3 rodzajach odpadu możemy wykorzystać najczęściej stosowane plastikowe worki, o tyle w przypadku ostatniej frakcji jest to niedozwolone. Zebranych odpadów organicznych możemy pozbyć się jedynie używając biodegradowalne worki. Dobrym przykładem mogą być worki Biobag.

Biodegradowalny a kompostowalny. Na czym polega różnica?

Produkty Biobag znacząco przyczyniają się do poprawy jakości naszego życia. Eko worki powoli podbijają rynek, jednak wciąż mamy zbyt małą wiedzę i niechęć do odpowiedniego sortowania odpadów.

Dzięki produktom czołowych producentów sortowanie odpadów jest o wiele prostsze. Ulegające kompostowaniu worki są niezwykle przemyślane i z powodzeniem możemy używać ich do sortowania bioodpadów. Odpowiednie odparowywanie wilgoci eliminuje zjawisko powstawania nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu Biobag worki możemy przechowywać spokojnie w domu.

Wyróżniajmy jednak dwa rodziaje ekologicznych worków. Pierwsze z nich — ulegające kompostowaniu worki Biobag same w sobie są odpadem i z czasem się rozkładają. Nie tylko są biodegradowalne, ale także kompostowalne. To sprawia, że ulegają rozpadowi nawet w zwykłym kompostowniku.

Worki biodegradowalne i kompostowalne – zalety

Worki kompostowalne wykonane są w materiałów, które nie zagrażają środowisku. Nie zawierają polietylenu i rozkładają się w ciąg u 30 dni. Bioodpady schną, przez co nie powodują wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Skorupki jajek, obierki czy stare warzywa nie pleśnieją dzięki odpowiedniemu odparowywaniu wilgoci.

Odpady organiczne mogą być więc wreszcie odpowiednio składowane w każdym domu, bez obaw o nieprzyjemną woń. Kupując kompostowalne worki możemy być dumni, że przyczyniamy się do dbania o środowisko.